Giriş

Babamın dedeleri çiftçilik ve malcılıkla uğraşmışlar, çiftlik kurmuşlar ve davarcılıkta ileri gitmişler. Birkaç defa davarları 1000′e tamamlamışlar ve Alhaslı Aşireti’nin sayılı kişilerinden olmuşlar.

Dedem okumuş olup muallimlik yapmıştır. Daha 40 yaşlarında iken Tanrı’nın rahmetine kavuşmuş; babam, amcam ve halam öksüz kalmışlar. Nenem kocaya varmış, amcamı, babamı ve halamı amca ve yengeleri büyütmüş. Bu sebeple babam okuyamamış ve ellerindeki mallar bitmiş. Davarlar ölmüş, tarlaları da el sürmüş. Zaten evvel tapu falan yokmuş, kim güçlü ise tarlaları o sürermiş. Kimin davarları çok olursa yaylaları da o zaptedermiş.

Babam, birçok zorlukla büyüyüp evlenmiş. Amcam da seferberlikte askere gidip geri dönmemiş.

Babam amcasından ayrılmış ve davar alım-satımı yapmış. Davarcılık yaptığı için de Kacar yaylasına gitmiş. Anlattıklarına göre ben 1934′de Kacar yaylasında dünyaya gelmişim. Fakat, Kacar mevkisinin asıl sahibi, yani oraya yerleşmiş olan, İbrahim Kaya’dır. İbrahim Kaya ve ailesi de malcılık ve davarcılıkla geçimini temin edermiş. İbrahim adı halk arasında kısaltılarak İbo diye çağrılmaktadır. İbrahim Kaya, çevre köylerin halkı tarafından sevilir ve bütün hareket ve davranışlarıyla beğenilirmiş. Bu yüzden de ona “Akıllı İbo” denirmiş. Babam da İbrahim Kaya’yı çok sevip saydığı için, doğduğumda adımı İbrahim koymuştur.

Ben beş yaşıma geldiğimde bamam artık yaylaya gitmeyip çiftçiliğe özenirdi. İbrahim Kaya da evimize misafir gelirdi. Uzun boylu, beyaz sakallı, nurlu yüzlü, sohbetli, sözü tatlı bir zattı. Bazen gelişme durumumu sorar ve ardından eklerdi. “İbrahim iyi olur, akıllı olur, başarılı olur.. Allah herkesi korusun ve İbrahimleri de korusun ve başarılı eylesin.” Tabii bu övgülü sözleri hoşuma gider, bana güç ve güven verirdi…

Devamını okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s