Toplantı ve Okumanın Değerleri

Sayın Macunlular, sevgili öğrencilerim, ana ve babaları; konuşmama başlarken hepinize hoşgeldiniz der ve saygılarımı sunarım. Sayın Macunlular, akşam karanlığı olunca hepimiz ışık aramaya başlarız. Gerek evde işlerimiz görürken, gerek bir komşuya giderken mutlaka, muhakkak bir ışığa, bir aydınlığa ihtiyacımız olur. Böyle karanlık gecelerde, mutlaka en iyi ışık veren aracı tercih ederiz, değil mi?
Hep birden:
– Evet hocam, öyledir…
O halde bizi karanlıktan kurtaracak ışıkların ve aydınlıkların en iyi okumak ve okutmaktır. Çocuklarımızı uygar milletlerin seviyelerine çıkarmaktır.
Bu başarılar da ancak öğretmenlerin, öğrenci ailelerinin işbirliği ve yardımı ile sağlanacaktır. Çünkü, okulda olduğu kadar evde de öğrencilere çalışma olanağı ve kolaylığı sağlanmalıdır.
Bizim en değerli varlığımız olan çocuklarımız, ancak bu metodla veya usullerle başarıya ve istediğimiz ışığa kavuşacaklardır.
Burada şunu açıklama isterim: İnsanın yaşama yani ömrünü dört evreye ayırırsak:
1. Devre: Çocukluk devri,
2. Devre: Gençlik devri,
3. Devre: Olgunluk devri,
4. Devre: İhtiyarlık devri diyecek olursak; okula gelen çocuklar, öğrenciler çocukluk devrini yaşamaktadırlar. Bir öğrencinin giyim, kuşamı da okumasına etki yapar. Evet; geleneklere çok bağlı bir çevre olduğunuzu anlıyorum. Fakat şunu da düşünmek lazımdır ki; çocukluk devresini yaşayan yavrularımızı “gelenek”tir diye ihtiyarlar giyimi ile gezdirmek günahtır. Ve hem de demin arzettiğim gibi çok sakıncalıdır. Bunun için siz baba ve annelerden rica ediyorum; mümkün olduğu kadar sevgili çocuklarınızı öğrenci kıyafetine yaraşır bir şekilde okula gönderiniz.

Giyim ve elbiselerin hiçbir zaman dine ve inanca zararı olmayacağını ehemniyetle belirtmek isterim.

Kızım Türkan’ın giyimini de örnek göstererek öğrencilerin okula ve öğrenciliğe uygun kıyafetlerle gönderilmesini arzu ettim.

Burada okumanın değerini kavratmak için şu sözleri açıklamak lazımdı:
1- Hz. Muhammed, bir savaşta esir aldığı Kureyşlilere şöyle buyurmuştur: “Herbiriniz on müslümana okuma-yazma gösterirseniz sizi serbest bırakırım.”
2- Birgün sahabelerden bazıları, Hz. Muhammed’e sordular: “Ya Muhammed, insanların hepsi bir mi?” Hz. Muhammed bu soruya şu cevabı verdi: “İnsanların hepsi bir değil; çünkü, bilenlerle bilmeyenler hiç bir olur mu?”

O halde, neden okumaya sırt çevirip çocuklarınızı bilmeyenler arasında görmek istersiniz?

(Tabii ki, bu velilerden, yani toplantıya gelenlerden konuşmalarımı takdir eden ve alkışlayanlar çoğunlukta oluyordu.)

Sayın Macunlular, baylar ve bayanlar, işte bu gibi pürüzlerin, eksikliklerin düzelmesi için hepinizin desteğini bekler, sizlere saygılarımı sunarım. 09.12.1972

Macun Köyü İlkokulu Müdürü
İbrahim Özdemir

Okulumuzda benden başka ihtiyar bir eğitmen vardı. İlköğretim Müdürünün tavsiyesi üzerine birinci sınıfı Eğitmen’e vermiştim. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfları da ben okutuyordum. Zaten eğitmenin de günü azalmıştı, yani emekli olacaktı. Köy ve çevre ile ilgili bazı incelemeler yaptım. Eğitmen’e de bazı sorular sordum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s